Zaloguj się Załóż konto Zaloguj poprzez Facebooka
 »  eBielsko.pl  »  Kultura i Sztuka  »  Zapowiedzi wydarzeń
Piero Zambuto, Sculture Creazioni Funzionali
Marcin 2012.09.05 | Bielsko-Biała
Piero Zambuto, Sculture Creazioni Funzionali

Ekspozycja prac włoskiego artysty z Sycylii przygotowana przez Centro Italiano di Cultura. Twórca używa takich materiałów, jak: drewno, skała wulkaniczna piaskowiec, gips oraz bezwodnik, krzem warstwowy, calcarenite. Szczególnie upodobał sobie kamień lawowy z wyspy Linosa.

PIERO ZAMBUTO

Uczęszcza do Instytutu Sztuki w Agrigento, a studia kończy w roku 1972.

W 1971 bierze udział w konkursie "Colleverde", zorganizowanym przez brata Giuseppe Sinatra, będącym darczyńcą słynnej kolekcji XIX-wiecznego malarstwa sycylijskiego gminy Agrigento, i zdobywa drugą nagrodę

W 1972 po raz pierwszy wystawia w Agrigento. Wyjeżdża  do Paryża , gdzie uczestniczy w warsztatach "La main". Współpracuje z Pierre Cardin, Paco Rabanne, Christian Dior , jako modelarz.

Od 1983 do roku 1990 poświęca się głównie 'ameublement d'intérieur'.

W 1990 wraca na Sycylię. Powstają prace w kamieniu lawowym  z wyspy Linosa, który jest ulubionym materiałem artysty już od lat '70.

Od roku 1990 do dziś używa wiele materiałów takich jak piaskowiec,  krzem warstwowy, wapień ,  drewno czy skała wulkaniczna. W 1996 przygotowuje i dedykuje wyspie Linosa wystawę zorganizowaną w wulkanicznej jaskini.

W latach 2003-2004 organizuje wystawę również na wyspie Linosa , w przestrzeniach letniego domu Linoikos.

W 2005 ma miejsce wystawa monograficzna "Wewnątrz i na zewnątrz jaskini" w Fabrykach Chiaramontane (Agrigento) , której kuratorem jest Dawid Lacagnina, Ekspozycja prezentuje 50 dzieł takich jak rzeźby, obiekty artystyczne z materiałów z odzysku oraz  przedmioty artystyczne  codziennego użytku .

W 2009 również w Fabrykach Chiaramontane  eksponuje w ramach "Collectif d'art" , wystawę dedykowaną wielkim postaciom malarstwa Agrigento, instalując rzeźby lawowe wielkich rozmiarów na wolnej powierzchni.

W 2010 władze gminy Morbegno  oraz Porto Empedocle  organizują Zambuto oraz malarzowi Franco Fasulo, wystawę "Zambuto i Fasulo, kształty i kolory południa.

Dzieła z tej wystawy zostają pokazane również  w czerwcu 2010 roku na wolnej przestrzeni oraz w  krużgankach w klasztorze  Sant'Antonio w mieście Morbegno , a w sierpniu tego samego roku w kościele San Gerlano  w Porto Empedocle.

W maju 2011 wystawia w Medionale. Wystawa nosi tytuł "Linosanera". Natomiast  w październiku i  listopadzie 2011 tą wystawę pokazuje  w Palermo w Pałacu Sambuca.

 

więcej na: www.muzeum.bielsko.pl/www/strona.php?jezyk=pl&tresc=str_wystczas_aktu&artykul=140

Publikacja nadrzędna
Muzeum w Bielsku-Białej,
Wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budo
Autor:Marcin Marcin 2011.07.05 Fotografii: 2

Komentarze  Komentarze (wszystkich: 0)
 [komentuj] 
  Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Lokalizacja

Adres
Muzeum w Bielsku-Białej
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 33 822 06 56
fax: 33 811 10 35
e-mail: info@muzeum.bielsko.pl
www.muzeum.bielsko.pl

Autor publikacji  Autor publikacji 
Użytkownik:Marcin
Marcin
Z Nami: 3321 dni
Status: Administrator
Publikacji: 175

Komentarze  Zobacz także 

2011 © mydot.pl       Od Redakcji       O Portalu       Regulamin       Kontakt